Ekonomi

Akaryakıt fiyatları değişmeye devam ediyor! Bu sefer motorine 69 kuruş indirim geliyor.

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren mazotun litresi 1 lira 16 kuruş arttı.

İNDİRİM 6 ARALIK’TA GELİYOR

3 Aralık 2022 tarihi itibariyle motorin fiyatları 1 lira 16 kuruş arttı ve fiyat değişikliği pompa fiyatlarına yansıdı. 6 Aralık 2022 tarihinden itibaren motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapılacak.

MOTOR FİYATLARI 23 LİRA’NIN ALTINA İNECEK

6 Aralık’ta yapılacak indirimle İstanbul’da 22 lira olan motorinin litresi 97 kuruşa, Ankara’da 23 liradan 11 kuruşa düşecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı üzerinden gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliklerini açıklayan tek sendika olan EPGİS’e suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava sonuçlanana kadar vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu